joi, 29 martie 2012

Constantin Dinculescu

Constantin Dinculescu (23 nov.1898 - 15 sep. 1990) a fost rectorul Institutului Politehnic din Bucuresti intre august 1954 si ianuarie 1956 precum si intre decembrie 1956 si aprilie 1958, fiind ultimul rector numit de Ministerul Educaţiei şi Învăţământului, fără a fi ales de cadrele didactice ale Senatului Institutului Politehnic din Bucureşti.
A absolvit cursurile Scolii Politehnice din Bucuresti în anul 1922, devenind inginer electromecanic. In anii Celui de-al Doilea Razboi Mondial a predat ca profesor la Politehnica din Timisoara, cursul de Centrale electrice si din 1948 a fost seful Catedrei de Centrale si Retele Electrice a Institutului Politehnic din Bucuresti. În 23 martie 1952 a devenit membru corespondent al Academiei Republicii Populare Romane si in 22 ianuarie 1990 membru titular al Academiei Romane.



Niciun comentariu: